Kay Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Kaymaz Köyü'ne dair... > ATA SÖZLERİ -GÜZEL SÖZLER VE ÖĞÜTLER
  Aktif Konular Aktif Konular
  SSS SSS  Forumu Ara   Takvim   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Gençlerin Okuması Gereken Kitaplar

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
MahmutHoca Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 736
  Alıntı MahmutHoca Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Gençlerin Okuması Gereken Kitaplar
    Gönderim Zamanı: 23-Haziran-2007 Saat 12:47
"Ve Aşk Evliliğin Ellerinden Tuttu"

Kitabın yazarı Senai Demirci'yi önceki yıllarda TRT1'de Ramazan Ayı süresince yayınlanan "Ramazan Sevinci" adlı programla çoğumuz tanımıştık. Sözkonusu programı geçen yıl İbrahim Sadri sunmuştu hatırlarsanız.

Neyse sadede gelelim. Kitabı 3-4 ay öncesinde okuma fırsatım oldu. Kitap akıcı bir dille nişanlılık ve evlilik dönemlerinde eşler arası ilişkileri sağlıklı bir biçimde sürdürme konusunu pratik çözüm önerileri, benzetmeler, örnekler ve hikayeler yoluyla işliyor. Bazı bölümlerde ise dini referanslar da kullanıyor. Flört konusu da kitapta yer verilen konulardan biri.

Düğünlerde para veya altın takmak yerine, cüzi bir fiyatla satılmasına rağmen kulağa küpe olabilecek nitelikte öğütler içeren bu kitabı satın alıp, gelin ve damada hediye edebilirsiniz. Ama önce siz okuyup faydalanın, ondan sonra... 

Düzenleyen MahmutHoca - 23-Haziran-2007 Saat 12:48

"ISTE O KÖY BIZIM KÖYÜMÜZ, BAYRAMLARDA GIDEMESEK DE, YAMACINDA INEK GÜDEMESEK DE, O KÖY BIZIM KÖYÜMÜZ"
Yukarı Dön
aktif Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
KAYMAZLI

Gönderilenler: 934
  Alıntı aktif Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23-Haziran-2007 Saat 14:03

Starhocamdan çok güzel bir tesbit daha,evet çok ihtiyacimiz var önce ögrenmeye,sonrada uygulamaya.Clap

Düzenleyen aktif - 29-Haziran-2007 Saat 05:14
Yukarı Dön
FIRTINAOGLU Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 885
  Alıntı FIRTINAOGLU Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29-Haziran-2007 Saat 15:16
Üstat Necip Fazıl KISAKÜREK asla ihmal edilmemelidir... Büyük küçük herkes tarafından muhakkak okunmalıdır.. O bir dönemin lokomotifidir... Okuyunca ne demek istediğim anlaşılacaktır.
Bulunabilrise; Osman Yüksel SERDENGEÇTİ okunmalı, Hüseyin ÜZMEZ'e ait 7 - 8 tane şahsi anı niteliğinde okunması kolay, komedi unsurları taşıyan kitapları da okunabilir.. Bir döneme ışık tutabilir...
vesselam...
Yukarı Dön
talih Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 225
  Alıntı talih Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30-Haziran-2007 Saat 18:12
Ve  zaman gösterdiki cennet ucuz  degil  cehennem gereksiz  degil.

Bediuzzaman saidi nursi
ölecekmiyim tam da söyleyecek çagımda;
söylenmedik cümlenin hasreti dudagım da...
Yukarı Dön
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı FIRTINAOGLU Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02-Temmuz-2007 Saat 09:12
Orjinalini yazan: talih

Ve  zaman gösterdiki cennet ucuz  degil  cehennem gereksiz  degil.

Bediuzzaman saidi nursi

Ben direk Risale-i Nur külliyatı'nı öneriyorum..

Asa-yı Musa,
Sözler,
Mektubat,
Lemalar,
Şualar
Lahika Mektupları.....
vesselam...
Yukarı Dön
MahmutHoca Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 736
  Alıntı MahmutHoca Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02-Temmuz-2007 Saat 10:50
"SARIKAMIŞ", BEYAZ HÜZÜN....

İsmail Bilgin'in sürükleyici anlatımıyla süslediği romanı geçen hafta bir arkadaşımdan ödünç almıştım ve bir kaç gün içinde bitirdim. Eksi 15 dereceden daha fazla soğukta atalarımızın bu vatan uğruna hem açlıkla hem de tabiat şartlarıyla yaptıkları çetin mücadelenin hikayesiydi okuduğum... Bugünkü gibi modern kabanları yoktu, modern kışlık botları yoktu, kalpakları yoktu onların...Uykuya dalmak ölüme dalmak olduğundan uyku da haramdı onlar için... Bir solukta ibretle okuyup bitireceğinizi düşünüyorum.

Sarıkamış Beyaz Hüzün

İsmail Bilgin
Timaş Yayınları;
2005, 1.baskı, 13,5x21, 299 sayfa, Türkçe, K. Kapak.
ISBN No: 9752633560

'Faik Çavuş, şunu aklına koy ki, sen de ideallerini unutacak ve unutulacaksın.'

'Unutulmayacağım! Beni unutamayacaklar.' Faik Çavuş öfkeyle dizlerinin üstüne çökte. Ellerini açıp haykırdı: 'Beni unutmayacaklar! Ne beni ne de bizleri! Akıbetimiz ne olursa olsun, Sarıkamış'a yürüyenleri unutmayacaklar!

Sarıkamış'a girsek de girmesek de bizi unutmayacaklar!

Mezarımız olsa da, olmasa da, bizi unutmayacaklar! '

Sarıkamış Harekatı, her türlü imkansızlıklar içinde kırık bir ümidi gerçekleştirmeye yönelen ama sonu hazinle biten bir felakettir. Sarıkamış/Beyaz Hüzün, tarihimizdeki bu hazin harekatın nasıl gerçekleştiğini anlatmak, askerimizin hem tabiatla, hem de Ruslarla olan mücadelelerini gözler önüne sermek ve Sarıkamış şehdilimi tutmam lazıminin hatırlanmasını sağlamak amacıyla kaleme almıştır. Bu kitap; okurları tarihin acılarla dolu bir sayfasına, bütün olanaksızlıklara ve karakışa rağmen Osmanlı askerinin vatanını korumak için inançla ve azimle verdiği mücadeleye tanıklığa davet eden bir hüznün hikayesidir.

Düzenleyen MahmutHoca - 02-Temmuz-2007 Saat 12:47

"ISTE O KÖY BIZIM KÖYÜMÜZ, BAYRAMLARDA GIDEMESEK DE, YAMACINDA INEK GÜDEMESEK DE, O KÖY BIZIM KÖYÜMÜZ"
Yukarı Dön
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı FIRTINAOGLU Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02-Temmuz-2007 Saat 12:08
Bir zamanlar endişeyle, elemle andığımız Yemen sayısız gencimize mezar oldu. Yıllarca 'Gece bir ses geldi derinden derinden / Beni mi çağırdı Yemen çöllerinden' diyen yaşmaklı kızlarımızın yürekleri orada çarpardı. Cihan biliyor ki hiçbir milletin evlatları onların şartlarında, onlar gibi savaşmadı; destanların en dokunaklısını arkalarında bırakmadı. Ne hazindir ki şimdi o ıssız vadilerde, engin çöllerde ne mezar taşları, ne de ziyaretçileri var...

Ansiklopediler 'Yemen'de ölen Türklerin tarih bilmiyor, öğrenmekten de korkuyor' derlerken nesillerle süren dramımızı anlatıyorlar; fakat hiçbir dram unutmak ve unutulmak kadar dramatik değildir.

Mehmed Niyazi
Ötüken Neşriyat;
Ekim 2004, 1.baskı, 13.5x19.5, 463 sayfa, Türkçe, K. Kapak.
ISBN
...
Henüz okumadım. ama sıradaki kitabım bu. tavsiye edilir.
vesselam...
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27-Temmuz-2007 Saat 13:01
   Bereketli topraklar üzerinde okunması gerekli bir kitap.
Yukarı Dön
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı FIRTINAOGLU Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11-Ağustos-2007 Saat 09:04
Ortaokul ve lise seviyesi gençlere Mustafa Necati SEPETÇİOĞLU'nun Türk Tarihi roman serisini, Yetişkinler için; Soner YALÇIN'ın seri incelemeleri, bay pipo,reis, efendi1, efendi2,
Tavsiye ederim.. Kesinlikle okunmalıdır...
vesselam...
Yukarı Dön
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı FIRTINAOGLU Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26-Eylül-2007 Saat 09:22
PKK kıyafetli askerler

Emekli albayın son kitabı müthiş.. Terörle mücadele anıları sizleri şaşırtacak.

2005 yılında jandarma albay rütbesinden emekli olan ve daha önce "jandarmadaki telekulak" olayını deşifre eden Erdal Sarızeybek, son kitabı "İhaneti Gördüm"de yeni askeri sırları açıkladı.

PKK terörünün perde arkasını anlattığı kitabında Sarızeybek, 1992'de Şemdinli'de "halkı korumak" gerekçesiyle nasıl çatışma havası yarattıklarını ayrıntılarıyla anlattı.

'ROKETLE ATEŞ AÇTIK'

"Planım şuydu: İki üç gecede bir, 120 mm'lik havan aydınlatma mermisini ilçe merkezi üzerine atacaktım. Sonra, önceden belirlenmiş hedeflerin üzerine makineli tüfekle ateş açacak, sonra da roketleri ateşleyip, şehir üzerinde tam bir çatışma havası yaratacaktık. Ertesi sabah halkı, şehir meydanında toplayıp, muhtemel bir çatışmada şehrin ve halkın ne denli zarar görebileceğini, bu nedenle teröristlerin şehre girmesine izin vermemeleri gerektiğini anlatacaktık.

Dediğimiz gibi de yaptık. Haftada en az bir kez bu uygulama Şemdinli'de yapılır oldu, hem de uzunca bir süre.
Belki delilik diyeceksiniz ama sonuç aldık ve halkın zarar görmesini engelledik, gerisi önemli değil."

PKK KIYAFETLİ AKSERLER

Sarızeybek kitabında bu konuyu, "Ülke yanıyordu, gün geçmiyordu ki eylem olmasın. Bir ara çaresiz hale düştüğümüzü itiraf edebilirim. Neler yapmadık ki, askerlerden sakallı timler kurduk, bu timlere PKK kıyafeti giydirdik, yol güzergahlarına geceden çıkarıp emniyet almaya çalıştık. Bir konvoy emniyeti için, yüzlerce askeri geceden yürütüp kritik yerlerde emniyet almaya çalıştık" şeklinde gündeme getirdi.

JİTEM'in kurucularından ve 1993 yılında faili meçhul biçimde öldürülen emekli binbaşı Cem Ersever ile ilgili de bazı bilgiler veren Sarızeybek, Ersever'in "çok konuştuğu" için öldürüldüğünü ima etti. Özellikle jandarma genel karargahında Ersever'in çok konuşmasından rahatsızlık duyulduğunu öne süren Sarızeybek, konuyla ilgili kitabında şunlara yer verdi:

CEM ERSEVER ÖLDÜRÜLDÜ

"Cem Ersever'in teşhislerinin ne denli doğru olduğunu biliyorum, zira tanığı benim. Ama ne oldu, Cem Ersever doğruları söyledi de ne oldu? Hiç. Öldürüldü. 93'lerde söylemişti Cem Ersever ama dinleyen olmamıştı. Şikayeti de buydu zaten. 'Bizi dinlemiyorlar' diyordu öldürülmeden önce.

Yöneticiler ise onun için, 'çok konuşuyor' diyorlardı, onu dinlemeden ve de anlamadan. Anladığımız şu ki, onu susturdular. Kim? Konuştuğu zaman zarar görecek insanlar. Katil ya da katiller sizce kim olabilir? Terörü ranta çevirenler."

Türkiye'de istihbarat kurumlarının faaliyetlerine ilişkin de ilginç iddialarda bulunan Sarızeybek, Türkiye'nin batı bölgesinde MİT, jandarma, emniyet ve Genelkurmay Bakanlığı'nın istihbarat birimlerinin uyuşturucu kullanan, kumarbaz, fuhuş yapan ve yaptıranları, karanlık işlerle uğraşan herkesi istihbarat elemanı olarak kullandıklarını iddia etti.

PKK'nın çok özel arşivlerinin bulunduğunu ve bunların peşine düşülmediğini kaydeden Sarızeybek, PKK'nın bu arşivlerinin halen Suriye'de bulunduğu da ileri sürdü.

internethaber.com dan alıntı....
---------------------------------------------------------------------------------------------------- 
yukarıda adı geçen cem erseven'in hatıraları gibi anlaşılması gereken ve öldürülmesine kadar giden o "çok konuşması" nı yaptığı kişi olan soner yalçın tarafından yazılmış olan kitabı okudum.  Binbaşı Erseverin itirafları

yukarıda ki yazıda anlatılan "ihaneti gördüm" ve bu kitap.. her ikisini de öneririm. Tavsiye ederim.

sırça köşklerde oturup kadının kızın başının örtüsüyle uğraşan ekabir, buyurgan, emirgan, kalın enseli, şiş göbekli, milyarlık elbiseler giyen, karılarının makam arbalarını bile devletin göevlisine kullandırıp, saçlarını da devletin kurumlarında boyattıran, ülkenin en müstesna yerlerinde yazlıkları devlet tarafından yaptırılıp emirlerine tahsis edilenlere ithaf olnacak eserlerdir bunlar..

En güvenilir sanılan ve sayılan kurumların kimlerin elinde ne amaçla kullanıldığının altını çizen kitaplar...  kendi ağızlarıyla, kendi itiraflarıyla....

Ülkenin sahibi olduğunu sanan ve sayan, ama artık nefesinin kesildiğinin farkında olmayanların deşifre edildiği kitaplar..

Bir köyde erkek kadın, yaşlı genç, çocuk herkesi sıraya dizip, dipçikle, tekmeyle, tokatla tek tek insan dışkısı yedirenlerin itirafları bu kitaplar.. Bir adam karısının, çocuğunun yanında dövüle dövüle insan pisliği yemeye zorlanıyor. yemezse kafasına bir kurşun. . sonra sürükleyin dereye ...  "ne oldu..?" ertesi gün tv'de dinliyorsunuz. pkk falan köye baskın yaptı üç yurttaşımız şehit, arama ve operasyonlar devam ediyor. bölge garnizon komutanı "kanları yerde kalmaycak" dedi...  hoydaaaa  millet galeyanda.. kürtler düşmandır. "kürtten olsa evliya, sokma avluya" 
---------------------------------------- 
Şişine şişine bahsettikleri sistemleri 100 yıl bile huzur getirmedi bu millete..  ve sürekli aşağıladıkları ve yok saydıkları Muhteşem Osmanlı bunların 100 yıl bile beceremediğini 700 yıl üç kıtada yetmişiki milleti gül gibi geçindirerek başarmıştı.

Her zaman dönüp dolaşıp aynı konuya geliyoruz. ama ne derseniz deyin. Aklın yolu birdir.

Siz Allahı ve O'nun kurallarını "dünyamıza karıştırmayız" diye görmezden gelir, hatta direk pervasızca karşı gelme cür'etini gösterirseniz, işte böyle sürünürsünüz...  Allaha düşmanlık yapmaya kalkan ebleh, karşısına kimi aldığını kime düşmanlık yaptığını bilmiyor. O'nu tanımıyor demektir. Bu bilgisizlik şahsi olsa gene sorun yok... teker meker yuvarlanıp cehennemi boylar, odun olur, amma bu kişiler bu dinsizlik ideolojileriyle bir ülke yönetmeye kalkışınca sorun büyüyor. Beni de etkiliyor, seni de etkiliyor....
bitmez bu konu..
İşte böyle..

Düzenleyen FIRTINAOGLU - 26-Eylül-2007 Saat 11:07
vesselam...
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.06
Copyright ©2001-2007 Web Wiz